Как се правят секретни ключалки Codkey?
Статистиката показва, че най-уязвими за посегателство от крадци са жилищата с нестабилни врати и ключалки. Затова използваме различни начини, за да засилим защитата на дома си. Избираме здрави, стабилни врати и сложни ключалки. Но както казват ключарите - няма неотваряема ключалка. Защо тогава да сменяме заключващите механизми на външните врати с все по-сложни и секретни системи? На този въпрос ще отговорим в предаването.
В днешния епизод ще ви покажем как се правят секретни ключалки.
Защо използваме различни заключващи системи? След посещението в завода на Кодкий аз знам отговора на този въпрос.
Вече не говорим само за обикновенни ключалки, но и за такива с допълнителни функции, например т.н. Мастър системи.
Основната задача на Мастър системата е да намали броя на ключове, които използваме на различни обекти с много ключалки. Приложима е както за корпоративна, така и за домашна употреба.
Ето един пример - вие имате къща, офис, гараж и вила. Дай боже всекиму! С един единствен ключ отваряте всички тези врати, но не искате служителите на фирмата да влизат в дома ви. С тяхните ключове те могат да отварят само вратата на офиса. От друга страна, жена ви трябва да може да отключва къщата, гаража и вилата. По този начин всеки има определено ниво на достъп. Така броят на използваните ключове е минимален.
Мастър системи често се използват от различни фирми за офис сгради, хотели и други. Когато ви отчита електромера, инкасаторът използва един ключ за всички ел. Табла в квартала. А тези, които не използват Мастър системи, ще ги познаете по голямата връзка с десетки различни ключове.
Има различни мастер системи, които контролират достъпа до помещенията. Но в основата на системата е секретната ключалка и нейните ключове. Нека да видим как се правят секретните ключалки в завода на Кодкий. Отиваме в Стара Загора.
Основните мощности за производство на секретните ключалки Кодкий са разположени в Стара Загора. В завода се произвеждат секретни ключалки с над 300 модификации на размери и конструкция в зависимост от дебелината на вратата и типа на бравата.
Производството е с напълно завършен цикъл - от суровините и материалите на входа, до крайното изделие.
Сигурно си мислите, че всичко започва в конструктурския и проектантския отдел. Не, не започва от там.
Едва след установяването на проблема и намирането на решението, ключалката се проектира прецизно и чертежите се подават към отделните звена на завода.
И за да проследим как се правят ключалките, първо отиваме в склада, където се съхраняват материалите за различните изделия.
В завода на Кодкий, секретните ключалки се произвеждат от ценни цветни метали - месинг и алуминий, които се доставят в склада във вид на пръчки с различен диаметър.
От склада те поемат към машините за първоначална обработка.
От едната с диаметър Ф16 се изработва външния детайл на ключалката, а от тази с диаметър Ф14 - вътрешния.
Всяка месингова пръчка предварително се обработва в машина, която прави фаска от единия ѝ край.
Така подготвени месинговите пръчки се подават към цифровите машини за разкрой.
Т.н. магазин на машината, се зарежда с необходимия размер метални пръчки. От там те автоматично се подават към вътрешността на машината за разкрояване.
Машината се настройва, като вътре в нея се зареждат и необходимите инструменти за изработката на зададения детайл.
Вътрешният и външният елемент се изработват на две различни машини, заредени с месинговите пръчки със съответния размер.
Вътрешната част на ключалката се изработва от пръчката с по-малък диаметър. Естесвено, защото вътрешната част влиза във външната.
Контролът по време на производството е важен и за това, на случаен принцип, се избира готов детайл, който се измерва с микрометър.
На съседната цифрова машина се произвежда външната част на ключалката.
От едната страна се зареждат месинговите пръчки, а от другата един по един излизат първоначално обработените външни детайли.
Казвам първоначално, защото тепърва предстои секретната магия и превръщането на всички елементи в ключалка.
Сега ще ви покажем как се прави прохода за ключа. Отворът с точно определена геометрия се оформя на специално проектирана машина, наречена ПРОТЯЖКА. Без прецизната изработка на този проход, няма как да вкарате ключа в ключалката.
Почти всички машини в завода са проектирани по поръчка, точно за производството на секретните ключалки Кодкий.
Произведените на цифровата машина вътрешни детайли се зареждат в протяжката.
От едната й страна режещият нож прави по-тесен прорез.
След това същият този детайл се поставя от другата страна, където прорезът се разширява. Острите зъби отнемат стружка след стружка, за да направят прецизния канал така, че ключът да влиза и излиза без проблеми.
Представяте ли си колко остър трябва да бъде този нож и от какъв метал трябва да е направен, за да изрязва в месинга проход за ключа по цял ден?
След изрязването на прохода, вътрешният и външният детайл се комплектоват отново, а ние се отправяме към следващата ювелирна операция - производството на щифтовете.
Каква е ролята на тези малки щифтчета? Те са тези, които не позволяват на грешния ключ да отвори дадена ключалка. Как става това? В една ключалка има 3 реда по 5 щифта и всеки един от тях е с точно определена форма и размер.
Точно те позволяват да се направят повече от 15 000 000 комбинации за заключване. Как става това - ще разберете малко по-късно. Всъщност няма да разберете, защото това е тайна, но ще научите много други интересни неща. Продължаваме.
Малките щифтчета се произвеждат от месингова тел на специална машина. Тя е закрита, но специално за нас отвориха капака, за да погледнем вътре. Не че се вижда много, но все пак….
Телта от рулото постъпва в закритата част на машината, където се изправя и подготвя за формоване. Всеки един от 15 -те щифта, включени в ключалката, има точно определен размер. Работата е придружена от обилно количество масло - щифтът пада в реката от масло и след това в цедката. Дори е трудно да се видят тези малки детайли. Ето един! Видяхте ли го?
Проверки на готовите щифтчета се правят непрекъснато и много старателно от оператора на машината. Той малко трудно позиционира тази дребен детайл върху уреда за измерване, но все пак успява.
Сравнява дали произведеният елемент съответства точно на подадения от проектантите чертеж.
И докато ние наблюдаваме производството на щифтовете, двата детайла - вътрешният и външният, се подготвят за разпробиване на отвори.
Роботизирана ръка подава двете части едновременно. Свредлата са разположени от 3 страни и всяко от тях пробива по 5 отвора един под друг. Лазер следи за правилното позициониране на детайлите. Нищо не е оставено на случайността. Отново роботизираната ръка премества разпробитите от 3 страни елементи към следващата стъпка. На този етап машината прави отвори с резба, в които се завиват винтовете за фиксиране към основата.
И ето ги вече разпробитите елементи, готови да бъдат окомплектовани в ключалка. Но какво е ключалка без ключ? Затова сега е моментът да проследим движението на ключовете.
Те не чакат да стане готова ключалката. Почти всички процеси в завода се случват едновременно.
Заготовката за ключа първо преминава предварителна подготовка. От двете му страни се правят улеи.
Така ключът може да влезе в прореза направен на протяжката.
До тук направихме отделните елементи на ключалката на Codkey. Имаме разпробитите вътрешни и външни детайли, имаме различните видове щифтове, имаме и заготовките за ключовете. Да не забравяме и пружинките. Искате ли да разберете как тези отделни елементи се превръщат в уникална ключалка предназначена за точно определен ключ? За един ли? Или за няколко? Хмм...
Най-интересното предстои! Останете с нас и след рекламите!
Вече имаме изработени и кодирани съответните ключове към всяка поръчка. Това означава, че са изработени специално спрямо генерираната в системата комбинация от числа. Имаме ключове, но все още нямаме ключалка. Нека видим как се сглобява тя.
След поцинковане, всички произведени детайли са на масите за сглобяване.
Помните ли онова листче, което съдържа означенията за кодирането на ключа на машината, ръководена от специалния софтуер? То, върви винаги заедно с детайлите.
Във всеки отвор на разпробите вътрешен и външен детайл, се поставя пружинка и точно определен щифт, според означенията на листчето. И ако ние едва ги виждаме, то сръчните и обиграни ръце на работничките поставят всеки един на мястото му. Но това може да се нарече ключалка едва след стриктен качествен контрол.
Отговорникът ОТК поставя една зегегерка с леко почукване и идва моментът на истината - отключва ли ключът ключалката? Тестват се всички ключове от комплекта и от двете страни на ключалката.
Ако отключват можем да продължим към финалното сглобяване.
Всичко отново се връща към масите за сглобяване.
Така е - едни работят, ОТК-то чака. Но без финалното одобрение и втори контрол, нищо не може да излезе от завода.
Последната стъпка е изработката на така наречената визитка или идентификационна карта на ключалката. На специална машина с релефен надпис се нанася номерът от разпечатката. Дубликат на ключ можете да поръчате само с номера от тази визитка.
Ако поръчката е за Мастър система, различните ключалки се изработват в съответствие с кодираните ключове. Всичко се генерира предварително в специалния софтуер. По този начин се определят сложните комбинации, за да се осигурят различните нива на достъп на отделните ключове.
Това е. Секретни ключалки Кодкий, направени в България.