Как се прави натурален пчелен мед?
Днес ще ви разкажем първо за една храна, която египтяните смятали за божествена.
Mедът, както сигурно вече се досетихте, се класифицира като супер храна, поради множеството качества, концентрирани в малък обем продукт. Ще видите как се прави натурален пчелен мед - от пчелина в Средна гора, до фабриката на Royal Bees в гр, Съединение. Но нека започнем от началото - от пчелина. Oтиваме в с. Красново в Средна гора.
Днес първо ще ви заведем в гр. Съединение, където Royal Bees произвежда в своята фабрика различни продукти, но всички те на основата на пчелен мед. Ще ви покажем как прашецът, събиран от малките пчелички се превръща в здравословен мед.
Животът на пчелите винаги е изумявал света. Определят го като завършен биологичен механизъм. Невероятният баланс, в който живеят пчелите в един кошер, представляващ пчелното семейство, им осигурява всичко, за да живеят, да се хранят, да се бранят и да се размножават.
Пчелите играят и жизненоважна роля в нашата екосистема чрез опрашването на растенията.
Щом ще ви показваме как се прави мед, ще започнем от живота на пчелите и техния дом.
Във всеки кошер живее едно пчелно семейство със строго разграничени функции на всеки член.
Когато се прави избор на боя за боядисване на кошерите, би трябвало да се съобразим с това какво виждат пчелите, а не какво виждаме ние като цвят. Защото пчелите не различават всички цветове. Те виждат светлите цветове. Това им помага да се ориентират, когато се прибират в пчелина.
Светлите цветове имат и друго предимство – предпазват кошерите от прегряване през лятото.
В кошера пчелата майка е най-голямата и единствената, която е призвана да снася яйца.
Виждате ли я? Тя е по-голяма от другите, а тук даже е маркирана в синьо. За да се разпознава по-лесно.
Тя напуска кошера само за да извърши т.н полети за чифтосване, което се осъществява във въздуха.
Пчелата майка, живее 4-6 години и снася по около 1500-2000 яйца на ден.
А това са пчелите работнички. Те изхранват семейството в кошера и вършат черната работа - чистят кошера, изграждат килийките, преработват нектара и хранят ларвите
Медоносните пчели са тези, които събират прашец и нектар от цветовете и всеки ден влизат и излизат от кошера, за да изпълняват своята мисия - да хранят пчелата майка и подрастващото поколение. Те живеят само около 5-6 седмици, защото работата ги изтощава твърде много.
Пчелите работят всеки ден. Няма събота, няма неделя или дълъг уикенд на морето.
Има и един трети вид обитатели на кошера - това са търтеите. Търтеите не работят. Тяхната задача е да осигурят размножаването на семейството.
Първите търтеи се излюпват през април или май, а към края на лятото биват отстранени от кошера и умират.
Не за друго, а защото търтеите само ядат.
Ето ги и при паргата или т.н пчелен хляб. Пак ядат.
Иначе кошерът е дом на всички.
Пчелите са социални същества и не могат да оцелеят сами. Едно пчелно семейство наброява 50-60 000 пчели, които живеят и работят в строга йерархия.
Пчелите работнички събират прашец и нектар от цветовете на растенията.
Прелитайки от цвят на цвят те пият нектар с хоботчето си и го пазят в специално отделение на стомахчето си, наречено медна торбичка.
Прашецът полепва по краченцата им всеки път когато качнат на някой цвят. След това те го пренася на следващото цветче и така опрашват растенията.
Казват, че по законите на физиката пчелата не може да лети. Тялото ѝ било голямо, крилете ѝ били малки и не могат да създадат подемна сила, която да я издигне във въздуха … Да, но пчелата лети. И знаете ли защо? Защото пчелите не учат физика.
Не знам какво казват законите на физиката, но пчелите излитат и се прибират в кошера по 10-ина пъти на ден.
След като се приберат в кошера те складират нектара в килийки на питите. Понякога нектарът преминава през няколко пчели. Така чрез ензима инвертаза, който отделят чрез жлези разположени в главата им, превръщат нектара в мед или по-точно захарозата в глюкоза и фруктоза.
Този нектар обаче съдържа 70-80% вода. Това водно съдържание пречи на преобразуването на нектара в мед и трябва да се премахне чрез т.н. вентилация.
Знаете ли защо от кошера винаги се чува бръмченето на пчелите. Когато доближите ухо до кошера - независимо през деня или през нощта, се чува тяхното жужене?
Това е така, защото тези малки и изключително организирани същества не спират да работят - нито денем, нито нощем. През деня събират нектар, а през нощта махат с крилца, за да намалят влагата в събрания нектар. Пчелите имат 4 крилца и махат с тях по около 11500 пъти в минута. Та затова дори и през нощта се чува жужене от кошера. Не случайно се казва работлив като пчеличка. Има на какво да се поучим от пчелите. Техният живот е толкова добре организиран - всеки си знае мястото и работата, която трябва да свърши.
След тази обработка в кошера, нектарът вече е с около 18% влажност и можем да кажем, че е станал на мед.
Тогава пчелите запечатват килийката с восък, за да съхранят съдържанието ѝ за храна на царицата и ларвите.
Запечатването на килийките с восък е сигнал, че медът е готов и може да бъде изваден от питите.
Да го вадим тогава.
При ваденето на питите се използва пушек от специално устройство наречено пушалка.
Чрез дима пчеларите успокояват пчелите и намаляват ужилването от тях. Когато усетят пушека у пчелите се събужда инстинктът за самосъхранение, изработен през хилядолетията. При възникване на пожар в природата те трябва да се спасяват и да отлитат надалеч, на нови места. За да имат достатъчно хранителни запаси за дългия предстоящ път, те се насмукват и напълват гушките си с мед. Пчелите с пълни гушки не жилят. Пчеларите използват тази особеност, за да се предпазят от ужилвания, като подпушват кошерите преди да ги отворят и да работят с тях.
Пчелните пити се вадят съвсем внимателно, за да не се наранят пчелите върху тях. Опушва се обилно през цялото време.
Ако медът не е готов, питата се връща обратно в кошера.
Да видим сега какво се прави с готовите пити. Винаги съм се чудил как се извлича меда от тях.
Със специален нож питата се разпечатва и се отстраняват капачетата на килийките.
Питите се подреждат в центруфуга за извличане на меда.
След първоначално прецеждане медът се събира в тенекии.
Само че, за да осигурят достатъчно производство на качествени продукти Роял Бийс изкупуват мед от цялата страна. И за да бъдат сигурни в неговото качество го подлагат на прецизен анализ в собствената лаборатория, която се намира на територията на завода в гр. Съединение.
В производството си Royal Bees влагат само чист натурален проверен мед.
Затова колективната проба, взета от тенекиите с мед се изследва по различни показатели - за наличие на антибиотици, пестициди, захари, ГМО, имитиращи подсладители и всякакви фалшификации.
Всеки вид мед има точно определен цвят. За точно установяване на цвета и съответно на вида мед се използва спектрофотометър.
Водно съдържание се измерва в % чрез рефлектометър. По-голямо количество вода, означава че медът е изваден от питите преди прелите да кажат, че е готов. Т.е. Преди те да са запечатали килийките с восък. А това е предпоставка за развалянето или ферментирането на меда.
Електропроводимостта също е показател, който се следи при изследването в лабораторията, за установяването вида на меда. Различните видове мед - липов, манов, полифлорен или друг , всеки има различна електропроводимост.
За да се определи от какви цветове е събран меда и какви полени съдържа, предварително заготвена проба се слага под микроскоп и могат да се видят както вида, така и броя на полените.
Виждате през какви сложни анализи, преминава меда в лабораторията, за да се устави вида и неговата чистота, защото често се случва в него да има различни примеси. Но за влагане в производството се допуска само проверен и напълно чист мед.
Така че, ако някъде на пазара видите надпис “Чист липов мед” замислете се дали този мед е преминал през малка част от изследванията, които установяват дали този мед е чист, дали има в него изкуствени подсладители или дали изобщо е липов.
Ако всичко е както трябва след лабораторния анализ, медът преминава от топлата камера във вана, където се отцежда, втечнява и филтрира за отстраняване на краченца и крилца от пчели, восък и други.
И ето ни накрая и в цеха, където медът се хомогенизира и филтрира като за последно - първо през филтър 1000 микрона, а след това и през филтър от 200 микрона.
Чрез студената филтрация се гарантира запазването на всички ценни витамини и минерали на меда.
За да придобие характерната кремообразна консистенция, в хомогенизатора се разбърква кристализирал и течен полифлорен мед в специално съотношение по точно определен начин.
Едва след това се подава към пълначния моноблок.
Ето този мед чакахме.
Машината може да напълни 2500 буркана за един час.
Бурканите се поставят на линията, където първо се обдухват с въздух.
Започва финалния цикъл на производството на кремообразния мед.
Бурканите преминават под 6 пълначни глави, които автоматично дозират меда в зависимост от желаната разфасовката. Днес бурканите са от 900 гр.
Всичко се завърта сякаш във вихъра на танц за да бъде всеки буркан напълнен с ценната кехлибарената течност.
Натуралният полифлорен билков мед притежава ценни хранителни и лечебни качества, тъй като се събира от различни видове полски и балкански цъфтящи растения. Специалният начин на производство и пропорциите на смесване на кристализирал и течен полифлорен мед прави тази кехлибарена течност така кремообразна и изкусителна.
За да бъдат абсолютно сигурни в качествата на своя продукт, Роял Бийс използват лабораторията Интертек Бремен. Готовият мед, след изследванията в лабораторията, които видяхте, се подлага на още по-строг контрол и тестове, дори с Ядрено магнитен резонанс.
И след като танцът завърши, бурканите се затварят и преминават през зона, в която допълнително се поставя свиваемо фолио върху капачката.
И тъй като бурканите имат специфична овална форма, устройство ги позиционира за точно и прецизно залепване на етикета. Маркира се партида и срок на годност.
След това всички бързат към тунела за пакетиране.
Не се бутайте! Един по един. Всеки ще намери своето място.
Подредени върху хартиени подложки бурканите преминават през финално опаковане с термосвиваемо фолио и се подреждат върху палети.
За нетърпеливите почитатели на тази здравословна храна, камионите всеки ден доставят в магазините пълните буркани с мед.
Това е. Крем мед направен в България.