Как се правят опаковки за хранителни продукти?
Бариернитите опаковки за хранителни продукти могат да бъдат с различни дебелини, свойства, структура, цвят и форма. Общото за всички тях е, че играят важна роля в 2 аспекта – единият е да предпазят опакования продукт от влиянието на околната среда, а, вторият е да презентират, да привличат окото на потребителя, отличавайки определен продукт от този на конкуренцията.
Отиваме в Пловдив в завода на Интрама, за да видим как се правят многослойни бариерни опаковки.
Здравейте, всички вие, които искате да знаете какво и как се прави в българските фабрики и заводи!
Аз съм Борислав и днес ще ви заведа в завод, в който се правят многослойни бариерни опаковки. Това е наименование на фолиото предназначено за опаковане на хранителните продукти, които купуваме всеки ден. Звучи сложно и това не е случайно. Ще разберете защо.
Днес не отиваме в магазина за една палка шпек салам и една буца сирене, завити в амбалажна хартия. Днес купуваме по 50 или 100 грама тънко нарязана шунка или 200 гр. кашкавал, опаковани надеждно в красиви и изкусителни вакуумирани опаковки, които не само привличат погледа ни, но и съхраняват храните за по-дълго.
Останете с нас, за да видите как се правят многослойните опаковки за хранителни продукти. Ще бъде интересно!
Днес ще ви покажем производството на два вида фОлиа - ръкавно и плоско фолио.
Разликата между двата вида е в начина на опаковане и машините, които се използват в предприятията, произвеждащи хранителните продукти. От ръкавните фолиа се произвеждат вакуум пликове, с които се опаковат хранителни продукти с вакуум камерни машини. Плоските фолиа са за опаковане на автоматични линии, което позволява да се осигурят повече функционалности като: лесно отваряне на опаковката, антифог против замъгляване и др.
Нека сега да видим първо как се произвежда 3 слойно ръкавно фолио.
Трите бункера се зареждат ръчно от оператора на машината с различни полимери.
Следва прецизна настройка на машината по предварително разписана технологична карта за всяка отделна екструдерна инсталация.
Машината се стартира и започва производството на ръкавното фолио.
В шнековете, които са с различна температура, се разтопяват полимерите. Всеки полимер, се разтопява при определена температура за постигане на желания резултат. След това разтопената маса се смесва в смесителната глава. Естесвено, че в смесителната глава.
От екструдерната глава, ей много глави станаха…От екструдерната глава излиза един безкраен балон с прецизна дебелина и с постоянна ширина.
Дебелина на фолиото се определя от скоростта, с която материалът излиза от екструдерната глава и това е заложено още в технологичната карта.
Система от валове направлява фолиото при движението му нагоре.
След това следва механично стабилизиране в специална вана. Фолиото преминава през течността се подава за навиване върху хартиена шпула.
Проверки се правят непрекъснато по време на производството. Дебелината се контролира с микрометър. Измерва се и ширината и степента на свързаност между отделните слоеве.
Но продукцията се определя като годна едва след подробен вътрешно лабораторен анализ.
Многослойните бариерни опаковки, са предназначение за опаковане на хранителните продукти. Многослойни, многослойни - колко да са многослойни? Ще ви кажа - опаковките, които се произвеждат в завода могат да бъдат до 18 слоя. Ще се запитате - защо пък толкова много слоеве. Не може ли в едно найлоново пликче и хайде на рафтовете в магазините. Всеки слой от тази опаковка играе важна роля за запазването на продукта свеж по-дълго време.
Сигурен съм, че малко хора си задават въпроса, с какво е опаковано сиренето, кашкавалът, нарязаното филе или рибата, които купуват ежедневно. За да може да бъде използвано за опаковка и да е абсолютно безопасно при досега с храната, бариерното многослойно фолио се произвежда от прецизно подбрани полимери и преминава през безброй тестове. Предоставя се на производителите на хранителни продукти, за да защити тяхната продукция, да увеличи срока ѝ на годност и така да се намали безумното разхищение на храна.
Сега следват рекламите, а след това ще ви покажем как се произвежда и плоско фолио и то на екструдер с възможност за производство на 18 различни слоя.
Ако всичко е наред и зададените параметри са достигнати започва навиването на фолиото на хартиените шпулите. Всяка шпула може да бъде навита с различна дължина на фолиото. Кой колкото си поръчал.
След като се произведе, ролката ръкавно фолио се етикетира. Етикетът съдържа цялата необходима информация, за да се гарантира проследяване на производствения процес при необходимост.
Готовите ролки се редят върху палета и се транспортират до склада за междинна продукция.
При производството и при съхранението на готовите ролки се спазват строги правила и висока степен на чистота. Все пак фолиото е предназначено за опаковане на храни.
От склада за междинна продукция ролките с ръкавно фолио се разпределят в следващото звено за конфекциониране на вакуум пликове.
Ролките се зареждат и машините се настройват за производството на точно определени пликове.
Преди рекламите ви показахме как се прави ръкавното многослойно фолио за опаковане с вакуум камерни машини. Сега ще ви заведем в звеното за производство на плоско фолио. В завода на Интрама плоски фолиа се произвеждат само на огромната 9-слойна екструдерна инсталация. Не само звучи внушително, но и изглежа така.
Зареждането на екструдерната инсталация с различните видове полимери е автоматично. Какви са точно тези полимери и какви добавки се слагат знае директорът на завода и още двама-трима.
След зареждането на суровините следва тяхното загряване, разтопяване, смесване и екструдиране.
Всички тези процеси са скртити за окото и от екструдерната глава излиза вече готовото многослойно фолио.
Надявам се няма да ви разочаровам като ви кажа, че плоското фолио се получава от ръкавно фолио. От главата на деветслойната екструдерна инсталация то също излиза под формата на голям ръкав. Само че преди да започне навиването му на шпулите, то се разделя на две.
Нека видим как изглежда производството от първия до последния етаж на конструкцията на екструдера.
Това е. Многослойни бариерни опаковки Интрама, направени в България.